Su Kuyusu Hizmetleri    

 Rahmet olarak isimlendirdiğimiz su, yaşamın devamı için önemi tartışılmaz bir nimettir ve tüm insanlığın ortak malıdır. Kimilerinin azlık, kimilerinin ise çokluk ile imtihan edildiği bu dünyada, özellikle Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu Afrika ve Asya kıtalarında temiz su kaynakları yetersizdir.

  • Dünya’da 785 milyon insan içme suyu sıkıntısı çekiyor.
  • 144 Milyon insan su ihtiyacını su birikintilerinden karşılamak zorunda.
  • 206 Milyon insanın suya erişimi en az yarım saat sürüyor.

            Sıcak yuvalarımızdan hayal edebilmemiz zor olsa da, bir mümin diğer mümin kardeşinin acısını kalbinde hissetmeli. Gönülleri bizimle atan kardeşlerimiz ile birlikte su kuyuları açarak mazlum coğrafyalara ulaşıyoruz. Bugüne kadar yüzlerce su kuyusu açtık. Çünkü her insan gibi onların da temizlenip Allah’ın nimetinden rızıklanmaya hakları var.

            Su kuyusu açma çalışmalarımız Myanmar’daki zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınan Rohingyalı kardeşlerimizin yaşadığı Arakan Kampları’nda yoğunlaşmaktadır. Kamplarda yaklaşık olarak 1,5 milyon Müslüman kardeşimiz zor şartlarda yaşamaktadır. Su ihtiyaçlarını çamurlu ve temiz olmayan göletlerden karşılamaya çalışmaktadırlar. Hedefimiz her 100 kişiye 1 su kuyusu düşmesidir. Bunun için de binlerce su kuyusu açılması gerekmektedir. Buradaki kardeşlerimiz tek odalı barakalarda yaşamaktadırlar. Çamaşır, bulaşık, banyo ve temizlik ihtiyaçlarını da bu kuyulardan sağlamaktadırlar.

            Açtığımız kuyular tulumba şeklinde olup, 50 ila 100 metre arasından su çıkmaktadır. Periyodik olarak bakımları ve tamiratları yapıldığı için çok uzun süre hizmet vermektedir. Bu bölgede belli zamanlarda yağan muson yağmurları sebebi ile kuruyan kuyulara pek rastlanmamaktadır. Su kuyularımız elimizden geldiğince hızlı bir şekilde tamamlanıp (ortalama 10 ila 30 gün arası) foto ve videoları sizlere iletilmektedir. Kuyunuza istediğiniz ismi verebilirsiniz. Bu isim kuyunuzun sabit tabelasında kalıcı olarak duracaktır. Kuyularımızı ister tek başınıza, isterseniz de bir kaç kişi birleşerek açtırabilirsiniz. 

         

Açılan Su Kuyuların'dan Görüntüler

Sadaka-i Cariye Bırakanlar

Amel Defterleri Kapanmayan Kimselerdir